Ministerstwa Zdrowia i Ludności Egiptu w specjalnym oświadczeniu poinformowało, że do tej pory nie odnotowano ani jednego przypadku małpiej ospy (mpox), lecz profilaktycznie zaostrza środki bezpieczeństwa przy wjeździe do tego kraju. Wiadomość ma związek z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która 15 sierpnia uznała mpox za zagrożenie dla zdrowia o zasięgu międzynarodowym.
W telewizyjnym wystąpieniu rzecznik ministra zdrowia Abdel Ghaffar poinformował, że od ostatniego zgłoszenia w 2023 roku nie wykryto w Egipcie żadnego przypadku zakażenia mpox. Ghaffar dodał, że ogłoszenie przez WHO ospy małpiej stanem zagrożenia zdrowia publicznego wynika z tego, iż choroba została odnotowana w 13 krajach (m. in. w USA i Szwecji), ale przed wszystkim w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Republice Środkowoafrykańskiej, Kenii i Rwandzie.
- W związku z zaistniałą sytuacją już 15 sierpnia Egipt zaostrzył środki bezpieczeństwa na wszystkich lotniskach, w portach morskich i na innych przejściach granicznych zgodnie ze strategią zapobiegania przedostawania się chorób zakaźnych - powiedział rzecznik ministerstwa.
Na stronach Ministerstwa czytamy także, iż "jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne i kwarantannę zostały postawione w stan najwyższej gotowości i podejmują nadzwyczajne środki ostrożności w związku z wirusem małpiej ospy na wszystkich lotniskach w Egipcie i innych przejściach granicznych".
Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że wzrost liczby zachorowań na mpox w Demokratycznej Republice Konga i jego rozprzestrzenienie się na inne kraje afrykańskie stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z zakażoną osobą, głównie przez bezpośrednią interakcję z wysypkami skórnymi, zanieczyszczoną odzieżą lub pościelą, czy wydzielinami z dróg oddechowych. Zakażenia wirusem zwykle objawiają się bolesną wysypką i powstawaniem pęcherzy na dłoniach. Małpia ospa może doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. zapalenia mózgu czy posocznicy.
WHO nie zaleciła żadnych międzynarodowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z wirusem mpox, ale zasugerowała wzmocnienie środków nadzoru i badań przesiewowych w celu identyfikacji i leczenia zakażonych osób.
留言