Gigantyczne zmiany dla turystów zwiedzających Piramidy w Gizie
- Artur Zając
- 4 minuty temu
- 2 minut(y) czytania

W związku z planowanym na 3 lipca, oficjalnym otwarciem Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie doszło do ogromnych zmian dotyczących zwiedzania pobliskich Piramid i Sfinksa. Turyści powinni być zadowoleni.
Od początku kwietnia "pilotażowo" - jak podkreśla dyrektor generalny zabytków Gizy Ashraf Mohieddin - wjazd na teren płaskowyżu, gdzie stoją piramidy odbywać się ma tylko i wyłącznie przez bramę usytuowaną przy Faiyum Desert Road, a nie jak dotychczas w okolicy Marriott Mena House. W tej chwili "wszystkie udogodnienia" dla turystów (niestety) jeszcze nie funkcjonują, są wprowadzane sukcesywnie - w zasadzie z dnia na dzień, a jest ich naprawdę sporo...

Tuż za wjazdem na teren kompleksu archeologicznego wybudowano przestronne "Centrum dla Zwiedzających" oraz ogromny parking dla autokarów i samochodów osobowych mogący pomieścić jednorazowo tysiąc pojazdów. Tuż obok powstało także lądowisko dla helikopterów.

"Centrum Dla Zwiedzających" (Visitor Center) to odnowiony i znacznie powiększony budynek Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Gizie. Wewnątrz znajduje się kilka restauracji oraz toalety, sklepy z pamiątkami i poczekalnia, ale co najważniejsze są tam samoobsługowe kasy biletowe z wydzielonymi "liniami kompleksowej obsługi" dla osób niepełnosprawnych.
To właśnie w "Centrum Dla Zwiedzających" od początku kwietnia ma się rozpoczynać cała wycieczka po płaskowyżu, która - wg. Centrum Informacji i Wsparcia Decyzji Rządu Egiptu "powinna trwać nie więcej, niż trzy godziny".
Po zakupie biletu zwiedzający wchodzić mają do dużej sali, gdzie znajduje się trójwymiarowy model piramid, cmentarzysk i Sfinksa - ilustrujący szczegóły całego stanowiska archeologicznego. Tuż obok, w sali kinowej wyświetlany jest pięciominutowy film opowiadający historię budowy Piramid, którego narratorem jest
słynny amerykański aktor Kevin Costner.

Następnie zwiedzający udadzą się na przystanek klimatyzowanych autobusów elektrycznych i meleksów przy "Visitor Center", które dowiozą wszystkich do miejsc docelowych na płaskowyżu.

Podróż po płaskowyżu składa się z 7 głównych stacji; zaczynając od stacji "Visitor Center", przechodząc przez stację "Panorama 1", następnie "Mykerinosa", stację "Chefrena", "Cheopsa", następnie stację "Sfinksa" i kończąc na stacji "Panorama 4" - zanim zwiedzający wrócą do "Visitor Center", gdzie wsiądą do swoich autokarów i ruszą w dalszą podróż.

Główne stacje, gdzie zatrzymują się elektryczne pojazdy mają oferować zwiedzającym
punkty informacyjne, dostęp do Wi-Fi, stanowiska do ładowania urządzeń mobilnych, zacienione miejsca do siedzenia oraz punkty sprzedaży upominków, napojów i fast foodów. Aby wyeliminować działalność "naciągaczy" i zwykłych cwaniaczków wyłudzających od turystów pieniądze, wszystkie atrakcje są oznakowane i mają pozwolenia na działalność wydane przez Najwyższą Radę Starożytności.
Na płaskowyżu wyznaczono także specjalne strefy dla dzieci, trasy rowerowe i miejsca do robienia zdjęć panoramicznych. Ustawiono również kilkanaście bankomatów. Ponadto wyznaczono specjalny obszar dla wielbłądów i koni, a ich właściciele zostali przeszkoleni w zakresie postępowania z turystami.

Amr Gazarin, prezes Orascom Pyramids Projects (firmy odpowiedzialnej za przebudowę infrastruktury wokół Piramid w Gizie) poinformował, że udogodnienia powinny zwiększyć liczbę odwiedzających do około 5 milionów turystów rocznie w ciągu najbliższych dwóch lat.
W tej chwili średnia liczba turystów waha się od 2 do 2,5 miliona rocznie. To około 7.000 turystów dziennie.

W tej chwili normalny bilet wstępu na płaskowyż w Gizie dla obcokrajowca kosztuje 700 funtów egipskich (EGP), czyli 54 złote. Studenci płacą połowę tej sumy. Dzieci do lat sześciu zobaczą z bliska Piramidy i Sfinksa za darmo.
Egipcjanie płacą za bilet normalny 60 EGP, a więc 4,65 zł.
Comments