Rząd Egiptu zdementował krążące w sieciach społecznościowych i na niektórych portalach doniesienia o wydaniu decyzji o pilnym zamknięciu egipskiej przestrzeni powietrznej. W specjalnym oświadczeniu czytamy, iż "żaden oficjalny organ państwowy Egiptu nie wydał decyzji w tej sprawie".
Przypomnijmy, wczoraj późnym wieczorem Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadził pięciogodzinny atak na Izrael, wystrzeliwując w kierunku tego kraju drony bojowe i rakiety. Jak podają amerykańskie media większość z ponad 100 rakiet typu ziemia - ziemia oraz ponad 180 dronów wystrzelona została z terytorium Iranu, ale także z Jemenu, Iraku, a także Syrii. Jak podają władze Izraela większość środków bojowych została zestrzelona za pomocą systemów obrony powietrznej.
- Egipska przestrzeń powietrzna i ruch lotniczy na terytorium Egiptu funkcjonują normalnie, bez zakłóceń, a wszystkie egipskie lotniska w dalszym ciągu regularnie obsługują wszystkie loty zgodnie z ich rozkładem - czytamy w specjalnym oświadczeniu Centrum Medialnego Rady MInistrów napisanym w porozumieniu z Ministerstwem Lotnictwa Cywilnego.
Jak podała telewizja Al-Quahera News od momentu powietrznego ataku Iranu na Izrael "egipska obrona powietrzna jest w maksymalnym stanie gotowości".
- Specjalny sztab kryzysowy uważnie monitoruje sytuację i godzina po godzinie składa raporty prezydentowi Egiptu Abdelowi Fattahowi al-Sisiemu” - przekazała Al-Quahera News, cytując wysokiego rangą urzędnika ds. bezpieczeństwa.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Egiptu w swoim oświadczeniu wyraziło "głęboko zaniepokojone" wydarzeniami i wezwało wszystkie strony do "maksymalnej powściągliwości". MSZ Egiptu podkreśliło, że "jest w bezpośrednim kontakcie ze wszystkimi stronami konfliktu, aby podjąć próbę opanowania sytuacji".
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zmieniło ostrzeżeń i obostrzeń dotyczących podróży do Egiptu. W dalszym ciągu:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:
do gubernatorstwa Synaju Północnego,
na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).
MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel).
Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.
Warto wiedzieć, że Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu prowadzi gorącą linię dla turystów przebywających w Egipcie:
numer telefonu: 19654
adres e-mail: tourism@mota.gov.eg
Turyści przebywający w Egipcie mogą zgłaszać na gorącą linię informacje o sytuacjach nagłych, skargi oraz sugestie. Zgłoszenia mogą być kierowane w języku angielskim.
댓글