top of page

W Egipcie odkryto największe obserwatorium astronomiczne z czasów starożytnych



Egipska misja archeologiczna Najwyższej Rady Starożytności odkryła największy budynek obserwatorium astronomicznego podczas wykopalisk w świątyni Buto w prowincji Kafr el-Sheikh.





Obserwatorium w Delcie Nilu zbudowane zostało w VI wieku p.n.e z cegieł mułowych i służyło do monitorowania i rejestrowania obserwacji astronomicznych oraz ruchu słońca i gwiazd. Obserwatorium astronomiczne zbudowano ponad 2.600 lat temu w świątyni znajdującej się w starożytnym mieście Tell el-Farain.


Jak poinformował Ayman Ashmawy z Najwyższej Rady Starożytności obserwatorium astronomiczne w Buto ma powierzchnię około 850 metrów kwadratowych. Składa się z wejścia skierowanego na wschód, z centralną salą kolumnową w kształcie litery "L" poprzedzoną ogromną, wysoką ścianą z cegieł mułowych przypominającą stylem wejścia do egipskich świątyń.






Ashmawy dodał, że podczas wykopalisk odnaleziono również pięć pomieszczeń, które prawdopodobnie służyły do ​​przechowywania narzędzi i małe kamienne pomieszczenie służące za wieżą obserwacyjną.


Na ścianach odkryto m. in. inskrypcje przedstawiające głowę egipskiego boga nieba Horusa i Oko Udżata, które uosabia działanie wszechświata i jego powiązanie ze słońcem i księżycem.






Szef misji archeologicznej Hossam Ghoneim poinformował, że wewnątrz budynku obserwatorium astronomicznego znaleziono także kilka posągów. Wśród nich szarą granitową statuę z XXVI dynastii saickiej przedstawiającą kapłana niosącego posąg boga Ozyrysa z wyrytym na nim tytułem "Nosiciela Królewskiej Pieczęci".








- Odkrycie pokazuje jak biegli w astronomii byli starożytni Egipcjanie. Dzięki kalendarzowi solarnemu ustalali daty rytuałów religijnych i państwowych, czy czas zasiewów i zbiorów plonów. Odkrycie tego obserwatorium rzuca zupełnie nowe światło na starożytne techniki astronomiczne - powiedział sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mohamed Ismail Khaled.


Comentarios


bottom of page