top of page

Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie zamknięte dla zwiedzających



Trwają przygotowania do oficjalnego otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie - największej placówki muzealnej na świecie poświeconej jednej cywilizacji. Otwarcie GEM (Grand Egyptian Museum) ma nastąpić 3 lipca. Jednak przed tą datą i tuż po niej gigantyczna kolekcja starożytnych artefaktów będzie zamknięta dla zwiedzających.



Od 16 października ubiegłego roku GEM jest częściowo otwarte dla zwiedzających. To Szklane Lobby, Wiszący Obelisk, Wielkie Schody, obszar handlowy i restauracyjny oraz kilka z dwunastu wielkich hal wystawowych.


Z początkiem lipca zwiedzającym udostępnione zostaną wszystkie atrakcje, w tym

pełna kolekcja artefaktów z grobowców króla Tutenchamona, a także słynne Łodzie Słoneczne. W sumie będzie można podziwiać ponad 100 tysięcy artefaktów na powierzchni przekraczającej 24 tysiące m2.


Ale, by Wielkie Muzeum Egipskie rozpoczęło działalność... trzeba je zamknąć.



- W ramach ostatnich przygotowań oraz szeregu prac organizacyjno logistycznych GEM będzie zamknięte dla zwiedzających od 15 czerwca do 5 lipca - czytamy w specjalnym oświadczeniu Ministerstwa Turystyki i Starożytności Egiptu.


Informacje tę potwierdził prezes GEM Ahmed Ghoneim dodając, że uroczystości oficjalnego otwarcia placówki - z udziałem kilkudziesięciu koronowanych głów państw, prezydentów oraz premierów - trwać będą dwa dni - stąd turyści wejdą na teren muzeum dopiero 5 lipca.


To będzie wielkie wydarzenie nie tylko kulturalne, ale i polityczne. Premier Egiptu Mustafa Madbuli powołał nawet Najwyższy Komitet ds. Organizacji tej uroczystości, który ma spowodować, iż 3 lipca odbędzie się w Gizie "największe i najważniejsze wydarzenie w historii nowożytnego Egiptu".


Za przygotowanie ceremonii odpowiada United Media Services Company, czyli ta sama firma, która zorganizowała "Złotą Paradę Faraonów" w Kairze w 2021 roku oraz ceremonię otwarcia "Avenue of Sfinxes" w Luksorze w tym samym roku.




Zaproszenia na uroczystość otrzymali m. in. prezydent USA Donald Trump, król Norwegii Harald V, król Danii Fryderyk X, król Hiszpanii Filip VI, prezydent Słowacji Peter Pellegrini, prezydent Irlandii Michael D. Higgins oraz większość głów państw Bliskiego Wschodu i Afryki.


Co ciekawe, nie wiadomo, czy, a przede wszystkim który prezydent Polski weźmie udział w tej ceremonii. Wszystko przez zbliżające się wybory i "kłopotliwy terminarz".


Przypomnijmy, najpóźniej w pierwszych dniach czerwca poznamy nazwisko nowego prezydenta RP. Kadencja Andrzeja Dudy oficjalnie kończy się 6 sierpniu. Najpóźniej tego dnia powinno odbyć się złożenie przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym przez nowego prezydenta. Jednak od czerwca do sierpnia, a więc przez około dwa miesiące będziemy mieć dwóch prezydentów: oficjalnego - ustępującego ze stanowiska oraz prezydenta elekta.


Kto więc reprezentować będzie nasz kraj 3 lipca podczas ceremonii otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie? A może do Gizy pojedzie premier RP?


Z naszych informacji wynika, że oficjalne zaproszenie do najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej zostało wysłane kilkadziesiąt dni temu.



Comments


bottom of page